HAKKIMIZDA

 

 

 

Başkanın Mesajı

 

                                  

                  TÜKETEN DEĞİL, ÜRETEN BİR ŞIRNAK İÇİN EL ELE VERELİM.                                           

Şırnak Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgemizin sıcakkanlı  misafirperver insanlarımızın yaşadığı şirin bir ilidir. Tarihi şehirlerimiz söz konusu olduğunda insanlığın doğduğu yer olan Cudi dağı ve Hz Nuh’un gemisi akla gelen ilk yerleşim alanıdır.Kültürel zenginliği ve tarihi kimliği bilinenin çok ötesinde bir etkiye sahiptir. Rivayete göre ismini Hz Nuh Peygamberin torunu Şernem’den almaktadır. 

           Fizikçi ve makine mucidi “Ebul-iz İsmail Bin Rezzez El Cezeri, Mem-u Zin türbesi, Bırca belek, Hamidiye Kışlası, Kırmızı Medrese, ünlü şair şeyh Ahmet el Cezeri, Belkis Ana Kaplıcası gibi tarihi ve kültürel eserler, Irak ve Suriye ülkelerine uzanan İpek Yolu güzergahı ile komşuluğu kozmopolit bir il konumuna  getirmektedir.

            Ekonomisi tarım, hayvancılık, kömür ve habur sınır kapısı olan ilimiz önümüzdeki süreçte Şırnak – Van karayolunun bitirilmesiyle, Cizre ve Silopi ilçelerimizde yapılacak olan organize sanayi bölgeleri ve seracılık sektörü ile ekonomisini cazibe  haline getirecektir.

             Biz ilimizde huzur,barış,istikrar,refah ve istihdam üreten bir kurum olmak istiyoruz.

            Önceliklerimizden biride, İlimizin Ekonomisini canlandırmaktır. Bunun İçin Esnafımız, Üniversitemiz, Dicle Kalkınma Ajansı, Sivil Toplum Örgütleri ve tüm kamu  kurum ve kuruluşları ile el ele vererek ekonomik, sosyal ve kültürel değerlerimizin gün yüzüne çıkarılarak,Şırnak ta yatırımın üretimin ihracatın istihdamın önündeki engelleri kaldırıp istikrara kavuşturup huzur ve güven ortamını tesis edip  İlimizin gelişip kalkınmasındaki gerçek yerini almasını sağlamaktır.

            Gün Şırnak için Kuvvetlerimizi birleştirip ortak gayeler ve başarılar için yılmadan çalışmak zamanıdır.    

            Selam ve Saygılarımla…

           

 

                                                                                               Osman GELİŞ

                                                                                                Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı

                                                                                               TOBB TSO Konsey Başkan Yardımcısı