HABER / DUYURULAR

Başkan Geliş; Şırnak Üniversitemizde düzenlenen Uluslararası Dengbejlik Kültürü ve Dengbejler Sempozyumuna Katıldı.  
Başkan Geliş; Şırnak Üniversitemizde düzenlenen Uluslararası Dengbejlik Kültürü ve Dengbejler Sempozyumuna Katıldı.
 Uluslararası yapılan Dengbejler Sempozyumuna Şırnak Valisi Mehmet Aktaş, Belediye Başkan Vekili Dr. Ferit Batmaz, Üniversite Rektörü Prof.Dr. Mehmet Emin Erkan, Dika Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Murat Erman, İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektör V. Prof. Dr. Hazım Tamer Dodurka, Yönetim Kurulu Başkanımız Osman Geliş, Kurum Amirleri, STK temsilcileri, Bilim insanları ve Dengbejler katıldı.

Yönetim kurulu başkanımız Osman Geliş; “Başlangıçta söz vardı” der kutsal kitap ve devamında “söz, insan olup aramızda yaşadı” diye devam eder. Eğer kutsal kitap bizim toplumumuza inseydi muhtemelen cümle şu şekilde değişirdi:
“Başlangıçta söz vardı; Söz, dengbêj olup aramızda yaşadı.” Bir ‘söz toplumu’ olarak bizde söz, yasadır; otoritenin mistik temelidir her daim”dedi.

Dengbêjlik’in önü açık ve rotası kendi doğası ile belirlenen bir yolculuk olduğunu ifade eden Başkan geliş; “Yeri geldiğinde durup düşünmek, yeri geldiğinde geçmişin izlerini aramak, yeri geldiğinde yürekten gelen sesin iziyle akıp gitmektir..
Dengbejlik bilinç, donanım, ahlak ve sosyal hayattır. Ahlakın güç ile sınavıdır. Denbêjlik; savaş, kıtlık, aşk, doğa, toplum ve tarih temalarının ağır bastığı birer toplumsal hafızadır. Zihnen akıp gitmektir. Dengbêj; bizim için aşkla söyleyen bitmeyen enerjileri ile samimi ve hasbi seslerdir”dedi.

Tek hedeflerinin dengbejlik kültürünü gelecek kuşaklara aktarmak olduğunu ifade eden Başkan Geliş şöyle konuştu;
“Gönül coğrafyamızın güzel insanları, billur sesli dengbêjleri;
Evet gönül coğrafyamız dedim. Çünkü dengbêjler söyledikleri ile, konuşmaları ile, giyim kuşamları ile coğrafyanın gelenek ve göreneklerini, yaşamlarını değerlerini güzel sesleri ile kuşaktan kuşağa gönüllerimize dokunarak aktarma görevlerini üstlenmişlerdir.

Mirasımıza, kültürümüze gelenek ve göreneklerimize canı gönülden hayranız. Ve bir tek hedefimiz var. Bu güzel kültürümüzü gelecek kuşaklara ve dünyaya en güzel şekilde tanıtmak ve kaybolmaması için çalışmaktır.Kültürel mirasımızın taşıyıcısı olan dengbêjlerin; Evdalê Zeynikê’den Şakiroya, Meryemxan’dan Mihemed Arif Ciziri’ye kadar birer kültürel hazine oldukları bir gerçektir.
Bununla beraber Şırnak’ımızın yanık sesli dengbêji Cemalê Mihê, Miranê ezgisi ile yüreğimize dokunurken, Dengbêj Şakiro, Genc Xelil Stranı ile bizi tarihin derinliklerine götürür.
Süphan Dağ’ında geçen Siyabend u Xece Stranı her ne kadar bir aşk destanı olarak hafızalarda yer etmişse de, bir o kadar da insanoğlunun doğayla mücadelesini anlatır”

Gençlere seslenen yönetim kurulu başkanımız Osman Geliş; “Bu güzel geleneğin mimarı dengbêjleri bugüne kadar getirdik. Bundan sonra sizlerden özel ricamız bu geleneği devam ettirmenizi istiyoruz. İdeolojik kutuplaşmalara kaymadan kadim değerlerimizi en güzel şekilde koruyup gelecek kuşaklara aktarma mirasını sizlere teslim ediyoruz.Rabbimizden bu coğrafyamızda bundan sonra barut kokusu ve silah sesleri değil, dengbêjlerin seslerinin ve ezgilerinin yankılanmasını diliyorum.Konuşmamı bitirirken aramızdan ayrılan değerli dengbêjlerimizi rahmetle anıyorum. aramızdan bulunan birbirinden değerli dengbêjlerimizi saygı ve muhabbetle selamlıyorum” dedi.


Başkan Geliş; Bu güzel sempozyumu ilimizde düzenleyen ve katkı sunan Üniversitemize, Valiliğimize, Belediyemize, Dicle Kalkınma Ajansımıza ve emek veren Dengbejlerimize sonsuz teşekkür eder, Saygılar sunarım.dedi.19.04.2019