HABER / DUYURULAR

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU BARZANİ İLE GÖRÜŞTÜ  
DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU BARZANİ İLE GÖRÜŞTÜ
 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani ile bir araya geldi. Ticari ilişkileri geliştirmek üzere komşumuz Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ziyaret eden, Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇAVUŞOĞLU'na Bingöl Milletvekili Fevzi Berdibek, Şırnak Milletvekili Rizgin Birlik, Yönetim Kurulu Başkanımız Osman Geliş ve Bölgeden çok sayıda İş Adamları eşlik etti.

Başkan Geliş; İş adamlarımızın sorunlarını ve çözüm önerilerini içeren dosyayı Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani'ye takdim etti.

Başkan Geliş, Son dönemlerde alınan yüksek gümrük vergisinin kaldırılması, alınan vergilerin iş camiamızın ihracat rakamlarını son derece zedelendiğini illetti. İş adamlarımızın bölgede yaşadığı hukuki sorun ve anlaşmasızlıklar üzerinde bilgi alışverişinde bulunulduğunu ifade eden Başkan Geliş, "İhracat yapan firma araçlarının X-ray cihazından yüksek ücretlerin alınmaması gerektiğini belirtti.

Bölgenin ticareti için birbirine en çok ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde ticaret hedefini yüksek tutmamız gerektiğini vurgulayan Başkan Geliş, her iki tarafında ticari ilişkilere katkı sunacağı ve faydasına olacağına inanıyoruz. Geçmişte yaşanan olumsuzlukları tekrar yaşamak istemiyoruz. İhracat rakamlarımızı eski dönemlerden daha yüksek rakamlara çıkartmak için başta hükümetimiz olmak üzere ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetiminden bu konuda pozitif beklentilerimiz var. İhracat rakamlarının yükselmesi durumunda ülkemize, bölgemize ve ilimize ciddi katkı sunacağı ve işsiz gençlerimize istihdam sağlayacağını belirtti.29.04.2019