HABER / DUYURULAR

Yalçıntaş’tan cari açık uyarısı: Büyümeden fedakarlık eder hale geldik  
Yalçıntaş’tan cari açık uyarısı: Büyümeden fedakarlık eder hale geldik
 İSTANBUL - İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, “Türkiye için cari açık öyle bir noktaya gelmeye başladı ki, daha gelmedi. Bizler büyümeden bile fedakarlık eder hale geldik.” dedi.
Yalçıntaş, Merkez Bankası'nın cari açığı azaltmak adına Türkiye'nin büyümesini yavaşlatmaya karar verdiğini ve kredileri kesmeye başladığını belirterek, ''Bunun etkisini şu ana kadar görmedik, zaten bir iki ayda görülebilecek bir şey değil, etkilerini bir kaç ay sonra göreceğiz.'' yorumunu yaptı. 
İTO nisan ayı meclis toplantısında 2010 milli gelir rakamlarını değerlendiren Murat Yalçıntaş, Türkiye'nin geçen sene yüzde 8,9'luk büyüme yakaladığını, böylece Avrupa'nın en hızlı büyüyen ülkesi olduğunu, G-20 içinde ise Çin ve Arjantin'den sonra 3'üncü sırada yer aldığını kaydetti. 
İTO Başkanı Yalçıntaş, büyüme, faizlerin ve enflasyonun düşmesi, devletin disiplinli bütçe izlemesi ve harcamalarda aşırıya gitmemesinin gayet güzel olduğunu ancak cari açığın ülkenin kırık noktası bulunduğunu ifade etti. Açığın yüzde 16'sını yatırım ve sermaye mallarının yaptığını, yani Türk sanayicisinin üretim ve yatırım için yurt dışından mal aldığını anlattı. 
Cari açığın yüzde 70'ini de ara ve hammaddelerin oluşturduğunu belirten Yalçıntaş, şunları ifade etti: 
''Ara ve hammaddenin en önemli kaleminin ne olduğunu sorunca şunu görüyorsunuz. İthalatımızın yüzde 20'si petrol ve doğalgaz. Dolayısıyla Türkiye ciddi anlamda enerji ithal eden ülke. Dış ticaret açığı vermek istemiyorsak, ithalat ile ihracatın dengeli olmasını istiyorsak, Türkiye mutlaka enerjide kendi kendine yeten bir ülke haline gelmelidir. Bu, 2010 rakamlarının bize öğrettiği birinci nokta. İkinci önemli nokta da Türkiye mutlaka kendi hammaddesini ve makinasını üretir hale gelmelidir. Bu ikisi olmadığı sürece uygulanacak hiç bir para ve mali politika, kurlar üzerinde yapılacak herhangi bir işlem Türkiye'nin cari açığını kapatmaz. Bunu ciddi olarak bilmeliyiz ve diğer alınan önemlerin hepsinin geçici ve yetersiz olduğunu da her fırsatta söylemeliyiz.'' 
Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Geliş ise huzurun olmadığı bir yerde ticaretin yapılmasının mümkün olmadığına işaret ederken ''Geçtiğimiz senelerde uygulanan olağanüstü hal ve şimdiki hal, çözüme katkı sunmamıştır. Biz huzur istiyoruz, biz sağduyulu olmayı, Türkiye'nin yeniden kendisiyle barışmasını bekliyoruz. Gelin hep beraber gücümüzü birleştirelim. Geri kalmış bölgemizin bereketli toprağını, suyunu, güneşini değerlendirerek, kalkındıralım.'' ifadelerini kullandı. 
İTO meclis toplantısına 20 kişilik heyetle katılan Osman Geliş, Kürtçe ‘Umudun olduğu yerde sitem olur' atasözüne atıfta bulunarak, İstanbullu tüccarlara ''Bizim sizden, büyük camianızdan büyük umutlarımız, beklentilerimiz var.'' diye seslendi. 
Her zaman Balkanlardan gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisinde kalan Şırnak'a ve bölgeye, Marmara'dan gelecek dostluk, kardeşlik ve beraberlikle birlikte bereketli yatırım yağmurlarının yağmasını beklediklerini ifade eden Geliş, ülkede yaşayan herkesin aynı gemiden çıkan, aynı gemide yol alan, aynı dine mensup insanlar olduğunu vurguladı. Buna rağmen 'o sizden, bu bizden’ diye ayrım yapıldığını, anaların göz yaşlarına engel olunamadığını, ülkenin topyekün kalkınması için değil de bireysel çıkar ve hırslar için çalışıldığını, ülkenin farklı kültürlerinden zenginlikler çıkarmaktansa, bunların birer çatışma nesnesi haline getirildiğini anlatan Geliş, ''Yüzümüzü barışa, huzura, kalkınmaya çevirmektense, yüzümüzü huzursuzluğa, çatışmaya ve kaos ortamına çeviriyoruz.'' şeklinde konuştu. 
İSTANBUL’A GÖÇ VEREN İKİNCİ İL ORDU.